Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Dopravu máte ZDARMA
  1. Úvod
  2. SLOVNÍČEK
SLOVNÍČEK POJMŮ

 

Ve světě paddleboardingu se setkáváme s řadou cizoslovných názvů a pojmů. Abyste se v nich lépe zorientovali, začali jsme pro Vás sepisovat tento slovníček. Klikem na jednotlivá slova se dozvíte, co daný výraz znamená.

 

BOARD

Je anglické slovíčko, které do češtiny překládáme jako prkno, či tabule. My se ale budeme držet výrazu prkno, jelikož paddleboard je vlastně prkno určené k pádlování. Takzvaných boardsportů existuje kromě paddleboardingu celá řada – skateboarding, snowboarding, wakeboarding kiteboarding atd. Paddleboarding patří mezi ty méně extrémní boardsporty, nicméně není o nic méně návykový.

FIN

Anglické slovíčko, které do češtiny překládáme jako ploutev. Někdy můžete slyšet také výraz flosna. Jedná se o důležitý prvek, který je umístěný na zádi ze spodní strany paddleboardu. Fin udržuje směr plováku, pokud by na prkně chyběl, plovák by byl prakticky neovladatelný. Většinou se fin musí na paddleboard před jízdou nasadit, existují ale i prkna s pevně umístěnými flosnami. Fin může mít různou velikost i tvar, to záleží na tom, pro jakou jízdu je určený.

KICK - PAD

Jedná se o vyvýšený prvek v zadní části paddleboardu, který je určený především pro snadnější manipulování s prknem v obrátkách. Pokud se jezdec na prkně posune více dozadu a jednou nohou se opře o kick-pad, dojde k zatížení zádi prkna a zvednutí jeho přídě nad vodní hladinu, v tomto okamžiku se prkno nejsnáze a nejrychleji otáčí kolem své osy.

LEASH

Jedná se o pevné či pružné lanko, pomocí kterého je jezdec připojený ke svému paddleboardu. Leash dává jezdci jistotu, že mu po pádu do vody prkno neuplave pryč. Tento bezpečnostní prvek je nezbytností zejména při pohybu po řekách nebo při pádlování na moři. V okamžiku, kdy by jezdec ztratil svůj board, je pak odkázaný pouze na svoje plavecké dovednosti. My Vám doporučujeme, abyste si brali leash všude tam, kde si nejste jistí, že se v případě potíží dostanete vlastními silami na břeh.

PADDLE

Jedná se o anglický výraz pro pádlo. Rozlišujeme dva základní typy pádel jednolisté a dvoulisté. Pro jízdu na paddleboardu používáme jednolisté pádlo, stejně jako na kánoi. Taková pádla mají na jedné straně tzv. hlavičku, za kterou jezdec pádlo drží, ta je žerdí spojená s listem, který jezdec noří do vody, a tím posouvá plavidlo vpřed. Dvoulistá pádla jsou používaná především pro jízdu na kajaku. Takové pádlo drží jezdec uprostřed a střídavě noří listy, které jsou po stranách, do vody. Dvoulisté pádlo může použít i jezdec na paddleboardu, pokud na svém prkně sedí.

SUP

Jedná se o synonymum pro paddleboarding. Tato zkratka vychází z anglického Stand Up Paddleboarding – tedy pádlování ve stoje. Označení SUP nemusí znamenat pouze aktivitu, ale lze ho použít i pro paddleboard jako předmět.

Novinky z našeho blogu

USKLADNĚNÍ PADDLEBOARDU NA ZIMU
USKLADNĚNÍ PADDLEBOARDU NA ZIMU
Jak zazimovat paddleboard? Dozvíte se v tomto článku. číst celé
MISTROVSTVÍ SVĚTA 2021 – Balaton – 9. – 12. září 2021
09.09.2021 Reportáže
MISTROVSTVÍ SVĚTA 2021 – Balaton – 9. – 12. září 2021
Každodenní reportáže z 2021 ICF STAND UP PADDLING (SUP) WORLD CHAMPIONSHIPS. číst celé
ČESKÁ VÝPRAVA NA MISTROVSTVÍ SVĚTA 2021
06.09.2021 Reportáže
ČESKÁ VÝPRAVA NA MISTROVSTVÍ SVĚTA 2021
Ve dnech 9. – 12. září 2021 se u maďarského Balatonu koná mistrovství světa v paddleboardingu. Dlouho očekávaná akce, která kvůli pandemii koronaviru ... číst celé
MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY - Jesenická přehrada - 23. - 25. července 2021
25.08.2021 Reportáže
MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY - Jesenická přehrada - 23. - 25. července 2021
Koncem července se na Jesenické přehradě v Chebu konalo v pořadí již čtvrté MČR v paddleboardingu pod záštitou ČFSUP. číst celé

     

Kde nás najdete?

Kontakty
Ondra Petrák
Ondra Petrák
Když to neklapne, zavolám zpět
paddle republic s. r. o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz