NAŠTIVTE NÁŠ SHOWROOM
Najdete nás v Plzni na Roudné.
V zimních měsících otevřeno
po předchozí domluvě.
SLEDUJTE NÁS NA SÍTÍCH
- Úvod
- BLOG
- Radíme vám
- SE PSEM NA PADDLEBOARDU
SE PSEM NA PADDLEBOARDU
Snad každého, kdo má psa a zároveň rád jezdí na paddleboardu, asi někdy napadlo, že by chtěl pádlovat i se svým čtyřnohým parťákem. Ne každý si na to ale troufá. My bychom vám v tomto článku chtěli odhalit, že pádlování se psem se zas tak moc neliší od pádlování bez psa, a zároveň bychom vám rádi poskytli pár rad a tipů pro začátek.
Než se vydáte na dobrodružství ve dvou
Ještě před tím, než nastoupíte na palubu i se svým miláčkem, měli byste si být jistí, že svůj board dobře ovládáte. Proto se nejprve párkrát projeďte na prkně sami, abyste zjistili, jak se prkno na vodě chová, jak drží směr, jak se na něm zatáčí atd. Pro jízdu se psem doporučujeme univerzální (allroundová) prkna, jelikož jsou dostatečně široká a stabilní. Zároveň mají dobrý tvar, protože nebývají zúžená, a pejsek na nich tak bude mít dostatek prostoru. Pokud zakoupíte kvalitní paddleboard, nemusíte se bát, že by ho váš mazel nechtěně protrhl drápkem. Boardy jsou vyráběné z pevných a odolných materiálů. I když časem se může stát, že budete mít poničenou svrchní měkkou protiskluzovou vrstvu, ale s tím tak nějak musíte počítat.
I váš parťák se nejprve potřebuje s prknem sžít. Dejte mu možnost, ať si na paddleboard zvykne. Ať si jej očuchá, zkusí si na něj vlézt a proběhnout se po něm jen tak na souši. Za každý kontakt s prknem ho odměňujte a chvalte. Čím více času budete věnovat přípravě na souši, tím více si užijete první společnou jízdu. Klidně si na suchu vyzkoušejte i pádlování, abyste psa přivykli na to, že kolem něj budete máchat pádlem. Také doporučujeme naučit psa nějaké povely pro nástup a výstup z paddleboardu. Předejdete tak tomu, že vám pes vyskočí za jízdy do vody a shodí i vás.
Stejně jako vy i váš parťák bude muset na paddleboardu zapojit vnitřní svaly, aby na něm udržel rovnováhu. K tomu je dobrou průpravou cvičení na balančních pomůckách. Dnes už se vyrábí speciální balanční pomůcky pro psy. Jak je používat vám vysvětlí zkušený psí trenér nebo fyzioterapeut.
Vybavení pro psa
Předpokládáme, že paddleboard jste si zakoupili včetně veškerého příslušenství nutného pro jízdu. Jak ale na vodu vybavit svého psa? Nutností je určitě plovací vesta, a to i když je váš parťák dobrý plavec. Nikdy nevíte, do jaké situace se dostanete a v případě špatného pádu z paddleboardu může vestička vašemu psovi zachránit život. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že pes s vestou je jistější a na prkně více v klidu. Plovací vestu pro psa doporučujeme spíše delší, ale zároveň by neměla bránit v pohybu. Plovací prvky by nikdy neměli být na břiše, aby vám psa ve vodě neobrátily na záda. Vesta by měla mít ucho na zádech, abyste měli vašeho miláčka za co vytáhnout z vody zpět na palubu. Velkým plusem je i to, pokud bude mít vesta na zádech oko pro uchycení vodítka.
Krátké vodítko je další věcí, kterou doporučujeme aby pes na paddleboardu měl. Lépe za něj psa chytíte, pokud by vám z paddleboardu seskočil a plaval kam nemá. Vodítko však nikdy nesmí být příliš dlouhé, aby se do něj psovi při plavání nezamotaly packy. I z toho důvodu je lepší ho mít připnuté shora na vestičce. Nikdy ale druhý konec vodítka nepřipoutáváme k paddleboardu!
Hurá pádlovat
Teď, když už je váš pejsek seznámený s paddleboardem a máte veškeré potřebné vybavení, můžete vyrazit na vodu. Prvním důležitým krokem je nástup na paddleboard. Můj pes automaticky vyskakuje na palubu, jen co položím prkno na hladinu. Pokud jdeme na vodu z vyvýšeného mola, nastoupím nejprve já a on pak přiskočí ke mně. Důležité je prkno pejskovi přidržet, aby mu před nástupem neodjelo pod packami. Nástupy jsou tedy dost individuální a vždy záleží také na místě, odkud vyjíždíme.
Při samotné jízdě také každému psovi vyhovuje něco jiného. Zatímco někteří čtyřnožci se spokojeně uvelebí pod vašima nohama, jiní se budou chtít za jízdy kochat z přídě paddleboardu. To, že pes nemá rád vodu, ještě neznamená, že s vámi nebude chtít jet. Někdy naopak psi, kteří vodu příliš nemusí, se na paddleboardu chovají klidněji, protože vědí, že na boardu je bezpečno. Vše je o důvěře mezi páníčkem a jeho psem. U vodomilů se možná budete muset smířit s tím, že občas prostě poplavou vedle prkna, než aby jeli na něm s vámi. Ale když se unaví, určitě vezmou za vděk místem na palubě. Je dobré si tedy natrénovat i to, jak dostanete psa na prkno přímo z vody.
Pro začátek doporučujeme jezdit jen krátké vyjížďky, dokud si pejsek na jízdu na prkně pořádně nezvykne. Jeďte jen do místa, které máte na dohled a udělejte si tam chvilku pauzu. Alespoň si pořádně natrénujete nástupy a výstupy. Postupně můžete začít pádlovat dál a společně objevovat spoustu zajímavých míst a zákoutí. My už jsme takto s naším psíkem projeli nejen několik českých vod, ale vydali jsme se i na rakouská jezera nebo do Chorvatska na moře.
Závěrem
Po celou dobu tréninku i samotné jízdy na paddleboardu je důležité sledovat pejska a jeho signály. Určitě nikdo z nás nechce svého parťáka zbytečně stresovat. Sami s naším psem pádlujeme už od štěněte, proto pokud budete potřebovat s čímkoliv poradit, neváhejte se na nás obrátit. Věříme, že si s vaším miláčkem užijete na paddleboardu spoustu pohodových chvil.
Díky za pozornost a pádlu zdar!
Baru &Bouďák