Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Objevujte na paddleboardech
  4. SLOVINSKO ANEB NAŠE PRVNÍ DOVOLENÁ NA PADDLEBOARDECH

SLOVINSKO ANEB NAŠE PRVNÍ DOVOLENÁ NA PADDLEBOARDECH

Od té doby, co jsme propadli kouzlu pádlování ve stoje, jezdíme téměř na všechny letní dovolené s paddleboardy. Tou první z nich bylo putování po Slovinsku, zemi plné přírodních krás. Jeli jsme dodávkou a na střeše si vezli dva pevňáky, jelikož první zastávka naší cesty byla v Německu na závodech SUP Alps Trophy. Odtamtud už jsme pokračovali rovnou k Bledskému jezeru, slovinské ikoně.

Bledské jezero je ledovcového původu, ale na rozdíl od jiných alpských jezer je voda v něm poměrně teplá, a tak je vyhledávaným místem rekreantů. Ubytovali jsme se v kempu Bled, který leží v těsné blízkosti jezera, takže nebyl problém čapnout boardy a vyrazit na vodu. Poznávacím znamením jezera je malebný ostrůvek s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ke kterému jsme si bez větší námahy dopádlovali. Na ostrůvek se můžete nechat dovézt i tradiční loďkou, ovšem za poplatek a s tím, že máte velmi omezený čas pobýt na ostrově. Dostat se na paddleboardu na druhou stranu jezera, tedy k městu Bled, není příliš náročné. Město má pěknou promenádu a nachází se v něm spousta restaurací, kde si můžete dát něco k snědku. Za návštěvu stojí i Bledský hrad, který se tyčí na skále nad jezerem. I k hradu jsme se z kempu dostali na paddleboardech, které jsme vytáhli na břeh v místním parku, a pak už jsme po svých vyšlapali nahoru, abychom se odtamtud mohli kochat výhledem na jezero. Zajímavou přírodní atrakcí v okolí jezera, kam už se bohužel nedá dopádlovat, je soutěska Vintgar, jež nás doslova uchvátila.

Dalším skvělým místem, kde si to ve Slovinsku na paddleboardech užijete, je Bohinjské jezero. Je to největší jezero Slovinska s křišťálově čistou vodou, ze všech stran obklopené horami. Přímo na břehu jezera je vybudovaný kemp, kde jsou dokonce na české turisty vyzbrojeni českými plánky a letáčky, což nás vcelku potěšilo. Přímo z kempu můžete podnikat výpravy po jezeře a kochat se nádhernou přírodou. Pěší výlety po okolí také stojí za to. Aby taky ne, vždyť Bohinjské jezero je součástí Triglavského národního parku, což je pro nás překvapivě jediný národní park na území Slovinska. My jsme nedaleko jezera navštívili například 78 metrů vysoký vodopád Savica, ale k vidění je toho zde mnohem více.


Jako správní obyvatelé vnitrozemského státu jsme chtěli využít i toho, že Slovinsko leží na pobřeží Jaderského moře. Na koupačku v moři jsme se ovšem nevydali pohodlně po dálnici, ale abychom ještě více nasáli atmosféru Slovinska a mohli se kochat krásnou přírodou, zvolili jsme poněkud pomalejší a klikatější trasu. A co bychom to byli za paddleboardisty, kdybychom cestou nenavštívili také azurově modrou Soču? Zatímco horní tok této řeky jistě uspokojí fanoušky divoké vody a adrenalinu, s rozšiřujícím se korytem je řeka klidnější a zajezdíte si na ní i pokud jste začátečníci nebo holdujete klidné vodě. Náš výběr místa pro trénink na Soče a přespání byl celkem náhodný, prostě jsme to zakempili tam, kde se nám líbilo. Jednalo se o městečko Most na Soči.
To je pojmenované podle starého kamenného mostu nad řekou. Pokud budete mít štěstí jako my, můžete tu potkat nadšence, kteří z mostu skáčou do studené vody. My jsme pod mostem jen propluli dál, vstříc malebné krajině a klidu, který kolem vody panoval.

Další den už hurá od studené řeky k teplému moři. Slovinské pobřeží je velmi krátké, ale vůbec mu to neubírá na jeho kráse. Musíte však počítat s tím, že v teplých letních dnech je velmi obsazené místními i turisty. To nás také donutilo změnit plány a místo ve vytipovaném kempu v nejzápadnějším městě Slovinska - Pirani, jsme raději zastavili na parkovišti v přilehlé Portoži. Ačkoliv byla voda poměrně klidná, rychle jsme se přesvědčili o tom, že pádlovat na moři je něco jiného, než pádlovat na řece. Zvlášť když se kolem vás sem tam prožene nějaká ta loď a hodí vám vlny. Jak se na vodě chovat, pokud se míjíte s jinými plavidly, jsme už popisovali v jednom z našich předchozích článků.

Slovinsko jsme si od první chvíle zamilovali - milí lidé, krásná příroda a spousta míst k objevování. Mohli bychom toho napsat daleko více, ale nic se nevyrovná zážitkům na vlastní kůži. Návštěvu Slovinska určitě doporučujeme, sami doufáme, že se tam minimálně ještě jednou vrátíme. 

 

Tak tedy pádlu zdar!

Baru & Ondra



Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli