Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Radíme vám
  4. JAK SE V ZIMĚ OBLÉKNOUT NA PADDLEBOARD?
24.01.2022
Radíme vám

JAK SE V ZIMĚ OBLÉKNOUT NA PADDLEBOARD?

„Vy pádlujete i v lednu jo? A to vám není zima?“ Věty, které často slýcháme, téma, které se během zimních měsíců stále dokola opakuje v diskuzích na sociálních sítích. Ano, závodníci a rekreační nadšenci do paddleboardingu chodí na vodu i v zimních měsících a chladné počasí je rozhodně neodradí. Jak se říká, není špatného počasí, jen špatně oblečeného jezdce.

 

Vrstvení

Ve chvíli, kdy se začne měnit počasí a teplé babí léto vystřídá chladný podzim, není nám už na paddleboardu příjemně pouze v lycrovém triku s dlouhým rukávem. V tu dobu začínáme více přemýšlet nad tím, co si obléct. Základem je správně zvolit vrstvy oblečení tak, aby člověku na vodě nebyla ani zima, ani horko.

Nejspodnější vrstva, která je ve styku s kůží, by měla být jednoznačně funkční. Doporučujeme pořídit si termoprádlo, které člověku poskytne dobrou tepelnou izolaci a zároveň rychle odvádí pot od těla. Když na vodě pořádně makáte a zpotíte se, může vás pot začít nepříjemně studit. Druhá vrstva by jezdce měla zateplit a umožnit odvést pot z první vrstvy dále od těla. Ideální je tedy nějaká prodyšná mikina, jejíž tloušťka závisí na tom, kam až klesnou teploty a jak moc jste vy sami zimomřiví. Poslední, svrchní vrstva by měla chránit před vnějšími vlivy. Nejlepší je tedy nějaké lehké nepromokavé a větru odolné oblečení, které vás nebude omezovat v pohybu, z tohoto důvodu volí Ondra raději vestu.

Na paddleboardu hrozí prochladnutí jednoznačně nejvíce od nohou. Tento problém vyřeší nejlépe kvalitní neoprenky, jak se lidově říká neoprenovým botám do vody. Neoprenky se vyrábí v různých tloušťkách, nízké, nebo naopak hodně vysoké, a s různými vrstvami. My na zimu doporučujeme kotníkové neoprenky s vnitřní izolační vrstvou a do nich samozřejmě kvalitní ponožku. Z doplňků pak podle aktuálního počasí volíme šátek kolem krku, čelenku na uši, případně nějaké neklouzavé rukavice. Osobně můžeme doporučit věci od značky Mystic, která vyvíjí oblečení přímo určené pro vodní sporty.

 

Proč není vhodný neopren?

Výše jsme vám sepsali oblečení, které je vhodné pro pádlování v zimě. Co naopak na paddleboard důrazně nedoporučujeme je neopren. Neopren je sice určený pro vodní sporty, ale jeho hlavní funkcí je zahřát člověka, který je přímo ve vodě. Neopreny totiž fungují tak, že udržují slabou vrstvu vody mezi látkou a tělem, které tuto vrstvu vody zahřeje a nám je pak v neoprenu příjemně teplo. Tuto funkci tedy neopren nemůže plnit, pokud stojíme nad vodou. Další nevýhoda neoprenu spočívá v tom, že pokud je suchý, může nepříjemně dřít například v podpaží.

Jestli hodláte vyrazit na divokou vodu, kde je předpoklad, že sem tam do vody spadnete, doporučujeme vám použít spíše tzv. suchý oblek.

 

Po vystoupení z vody

Ať už jezdíte na divoké, anebo hladké vodě, zvláště v zimních měsících vám radíme brát si s sebou ručník a teplé věci na převlečení. My rozhodně nedáme dopustit na koupací ponča, která vás zahřejí, můžete se do nich utřít a pohodlně se pod nimi převlečete. V případě, že během tréninku vymrznete, je dobré se zahřát také zevnitř nějakým teplým nápojem, který si můžete připravit do našich stylových doplňků.

 

Pádlování ve stoje zdar!

Baru & Ondra

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli