Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Dopravu máte ZDARMA
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Radíme vám
  4. NA PADDLEBOARDU BEZPEČNĚ
18.04.2021
Radíme vám

NA PADDLEBOARDU BEZPEČNĚ

Ačkoliv je paddleboarding pohodová aktivita, při nesprávné chování na vodě vás může dostat do nebezpečí. Tímto článkem rozhodně nechceme nikoho strašit nebo od paddleboardingu odrazovat, jen bychom vám rádi připomněli pár zásad a pravidel, která by při pohybu na vodě měla být dodržována.

 

Paddleboardisté jako účastníci lodního provozu

Paddleboard je zákonem chápán jako malé plavidlo, proto jsou všichni paddleboardisté považováni za účastníky lodního provozu a jsou povinni dodržovat Vyhlášku č. 67/2015 Sb., ze dne 1. dubna 2015, o pravidlech plavebního provozu (pravidla plavebního provozu) vydanou ministerstvem dopravy. Aby vás čtení zákonů nezdržovalo od pádlování, vypsali jsme ta nejdůležitější pravidla pro paddleboardy do následujícího odstavce.

Na paddleboardu musíte dodržovat bezpečnou vzdálenost s většími plavidly, nejen pokud jde o křížení plavební dráhy.  Větší plavidla jsou obtížněji manévrovatelná a kromě toho vás ani kapitán velké lodě nemusí vidět, pokud pádlujete příliš blízko boku jeho lodě. Při křížení drah musíte dát přednost také plachetnici plující pod plachtami. Při potkávání s jinými plavidly, čímž se rozumí jízda proti sobě, jedeme vpravo a míjíme se levými boky. Předjíždíme tak, abychom posádku druhého plavidla nijak neohrozili. Zpravidla bychom měli předjíždět kolem levého boku druhého plavidla. Střed řeky, ale i jiné vodní plochy ponecháváme volný pro jízdu motorových vozidel. Také nevjíždíme do prostoru mezi žluté bóje, které tvoří vymezenou vodní plochu pro specifické činnosti. Neměli bychom ani pádlovat v prostoru vymezeném pouze pro plavce. Pokud kdekoliv obeplouváme plavce, udržujeme od něj minimálně třímetrovou vzdálenost. V noci a za snižitelné viditelnosti musíme být při jízdě na vodě označeni bílým světlem, viditelným ze všech stran. Jízda na vodě je zakázána pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Dát si pivečko u vody - tomu jako Plzeňáci naprosto rozumíme, ale určitě to můžete nechat až na dobu, kdy už jste dopádlovali, a nebudete tak ohrožovat sebe ani ostatní.

Všechny milovníky pádlování žádáme o dodržování těchto pravidel. Na vodě se nepohybujete sami, proto buďte ohleduplní.

 

Doporučení pro vaše bezpečí

Pro jízdu na paddleboardu zvolte oblečení, které nenasákavá a při pádu do vody vás nebude tahat ke dnu. Součástí vašeho vybavení by měl být i bezpečnostní leash a pro děti záchranná vesta. Chystáte-li se na divokou vodu, nezapomeňte doma ani helmu. Na delší výlety si sebou přibalte dostatek pití, svačinu, pokrývku hlavy, která vás ochrání před úžehem, a telefon, pro případ nouze. Skvěle vám na tyto drobnosti poslouží vodotěsné vaky.

Než se vydáte objevovat svět po vodních cestách, bylo by dobré, abyste znali alespoň základní signální břehové znaky. Pomohou vám vyvarovat se nebezpečným úsekům. Nikdy byste neměli pádlovat na místech, kde je to zakázané. Nemusí se vždy jednat o nebezpečná místa, ale také o vyhrazené oblasti chránící vzácné rostliny a živočichy. Buďme proto, prosím, jako paddleboardisté k přírodě ohleduplní. Chystáte-li se na nové místo, nejprve si o něm něco zjistěte, ať nejste nemile překvapeni stavem vody, nebezpečným jezem apod. Jestli Vás láká paddleboarding na moři, měli byste se seznámit s místními proudy, vlnami, přílivem a odlivem. Pokud si ještě nejste jistí v ovládání Vašeho paddleboardu, raději na vodu vyrazte v doprovodu někoho zkušeného. U nás v Paddle republic nabízíme tréninky pádování pod vedením několikanásobného mistra ČR.

Před vyplutím si vždy zkontrolujte své vybavení, ať není poškozené. Že je pohyb na vodě během bouřky nebezpečný, snad ani nemusíme zdůrazňovat. Nikdy nepodceňujte situaci a nepřeceňujte své síly.

 

Díky za pozornost a pádlu zdar!

Ondra & Baru

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky