Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Radíme vám
  4. JAK SI VYBRAT PADDLEBOARD V ROCE 2023?
19.03.2023
Radíme vám

JAK SI VYBRAT PADDLEBOARD V ROCE 2023?

Jak si vybrat paddleboard pro nadcházející sezónu tak, aby splňoval vaše požadavky na vysokou kvalitu a zároveň dostupnou cenu? V tomto článku vám poradíme, na co se při výběru paddleboardů zaměřit.

 

 

Technické parametry

Abyste byli s paddleboardem spokojení, musí se vám na něm především dobře pádlovat. O tom rozhodují zejména technické parametry paddleboardu, které by měly být v souladu s vašimi predispozicemi, jako je jeho výška, váha a sportovní zdatnost. Pro drobnou hubenou slečnu určitě nebude vhodný stejný paddleboard jako pro dva metry vysokého chlapa. Prvním parametrem, na který byste se tedy měli zaměřit, je nosnost paddleboardu. Paddleboard by měl uvézt všechny členy posádky, kteří na něm budou jezdit. Dalším důležitým parametrem je šířka paddleboardu, která ovlivňuje zejména jeho stabilitu. Proto začátečníci volí raději širší paddleboardy kolem 80 cm, zatímco zkušení jezdci si troufnou na užší prkna. Z technických parametrů je důležitým faktorem také délka paddleboardu, která určuje nejen to, kolik bude na paddeboardu místa pro jezdce a posádku, ale také to, jaký bude mít paddleboard po vodě skluz. Obecně se dá říct, že delší paddleboardy jedou o něco lépe než ty krátké, ale na druhou stranu jsou zase o to hůře ovladatelné. Pro někoho, kdo už má alespoň nějakou zkušenost s paddleboardingem si troufneme říct, že jsou vhodné paddleboardy s délkou 11‘6“ – 12‘6“. Pokročilí paddleboardisti se nemusejí bát ani prken s délkou 14‘0“.

 

Jak poznáte kvalitní paddleboard?

Kvalita paddleboardů závisí především na technologiích použitých při výrobě. Paddleboardy vyrobené moderními technologiemi mají pevnější švy, což zvyšuje životnost paddleboardu. U obyčejně lepených paddleboardů dochází po čase k opotřebování švů, ze kterých následně začne unikat vzduch a paddleboard nedrží nafouknutý na potřebný tlak. Standardní záruční doba na paddleboardy je 2 roky od zakoupení, ale kvalitní výrobci nabízejí i delší záruku. Cenu paddleboardu určuje také výbava, která je k paddleboardu dodávána. Součástí obsahu balení paddleboardu bývá přepravní batoh, nastavitelné pádlo, pumpa na nafukování, fin (ploutvička), leash (pojistný řemínek) a někdy také souprava na opravu. Pokud některé z příslušenství v balení chybí, budete jej muset dokoupit zvlášť a celková cena za vybavení se o to zvýší.

 

Musím si pořizovat nejnovější model?

Pokud chcete ušetřit nějakou tu kačku, nemusíte vybírat mezi nejnovějšími modely, ale podívejte se po paddleboardech ve výprodeji. Koupí staršího modelu se vůbec nemusíte bát. Slušní prodejci skladují paddleboardy v suchých skladech se stálou teplotou a to, že paddleboard ležel delší dobu zabalený v krabici, nemá vliv na jeho vlastnosti. Než se ale finálně rozhodnete pro konkrétní paddleboard, doporučujeme si daný model otestovat, ať vás pak zbytečně nepřekvapí, že je moc velký nebo moc vratký a podobně. U nás v Paddle republic pořádáme několikrát do roka testovací dny, kde je možné si většinu prken vyzkoušet. Lze se domluvit také na individuálním testování vámi vybraných modelů, stačí se nám ozvat.

 

Jednokomorový nebo dvoukomorový paddleboard?

Za nás rozhodně doporučujeme vyhnout se dvoukomorovým paddleboardům a pořídit jednokomorový. Hned vám vysvětlíme proč. Zdánlivou výhodu dvoukomorových paddleboardů převyšují negativa, které tyto paddleboardy mají. I když výrobci uvádějí, že v případě poruchy jedné z komor paddleboardu vás zachrání druhá komora, na které bezpečně dopádlujete ke břehu, realita je taková, že na paddleboardu s vyfouknutou komorou se nedá pádlovat. Z hlediska bezpečnosti na paddleboardu je tedy mnohem lepší pořídit si plovací vestu nebo restube. Za druhé dvoukomorové paddleboardy jsou těžší, než jednokomorové, a tím pádem i pomalejší a hůře ovladatelné. Za třetí jsou dvoukomorové paddleboardy jsou více kazové a při poruše vnitřní komory prakticky neopravitelné.

 

Pokud máte k paddleboardům nějaké další otázky, napište nám na info@addlerepublic.cz nebo zavolejte na telefonní číslo +420602806631. To samé platí, pokud se chcete poradit o tom, který paddleboard by byl pro vás nejvhodnější.

 

Pádlu zdar!

Tým Paddle republic

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli