Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Dopravu máte ZDARMA
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Radíme vám
  4. JAK SE ZÁVODÍ NA PADDLEBOARDECH?
20.01.2021
Radíme vám

JAK SE ZÁVODÍ NA PADDLEBOARDECH?

Lidé byli odjakživa soutěživí, a tak se není čemu divit, že zanedlouho po té, co se začali vyrábět první paddleboardy, začali se pořádat i závody na paddleboardech. Paddleboarding jako sport je zastřešován pod International Surfing Association. V České republice je většina závodů pořádána pod záštitou České Federace Stand Up Paddle. Domácí závody jsou koncipované tak, aby se jich mohla zúčastnit široká veřejnost a každý jezdec si přišel na své.

 

Závodní kategorie

Stejně jako ve většině sportů, závodí na paddleboardech zvlášť muži a zvlášť ženy, pomineme-li skupinové závody. Dle výkonnosti je v Českém poháru základní rozdělení na kategorii OPEN, pro ostřílené závoďáky a zkušenější jezdce, a kategorii HOBBY, ve které závodí začátečníci a méně zkušení jezdci. Kromě jezdecké úrovně je rozdíl těchto dvou kategorií i v povolené délce prkna. Zatímco závodníci z kategorie OPEN mohou závodit na prkně s maximální délkou 14‘ (426,72 cm), pro HOBBY kategorii jsou povolené paddleboardy pouze do délky 12‘ (365,76 cm). V rámci závodů mohou být vyhlášené i podkategorie jako MASTER, pro závodníky starší 50 let, JUNIOR, pro závodníky mladší 18 let, a iSUP, pro závodníky, kteří závodí na nafukovacích paddleboardech. DĚTI mají vypsanou vlastní kategorii, ve které smí závodit chlapci či dívky do 15 let. V rámci této kategorie existuje i podkategorie MLADÝCH, tedy dětí mladších 12 let. Dětem je dovoleno závodit na prknech o maximální délce 12‘6‘‘ (384,05 cm).

 

Závodní disciplíny

V Českém poháru se závodí ve třech různých disciplínách. První z nich je sprint. Jedná se o závod na krátké trati v maximální délce 300 m. Startuje se v předem stanovených skupinách z vody nebo ze břehu. Závodníci při sprintu pádlují buď celou trať rovně do cíle, nebo v polovině trati musí udělat otočku kolem bóje a vracejí se zpět na místo, odkud startovali. Záleží jen na pořadateli, jaký styl závodů připraví. Podle předem určeného postupového klíče postupují závodníci z rozjížděk až do finálových jízd. V této disciplíně vynikají především jezdci, kteří mají dobré starty a umí opravdu rychle pádlovat.

Druhou závodní disciplínou je technical race. Trať technického závodu je postavená jako cca 500 m dlouhý okruh tvořený několika bójemi, kolem kterých musejí závodníci zatáčet. V závislosti na tom v jaké kategorii jezdec závodí, překonává určený počet okruhů (2 až 5). Startuje se po jednotlivých kategoriích. Podle počtu přihlášených závodníků se jede rovnou finále nebo mohou být vypsány rozjížďkové jízdy podobně jako při sprintu. Technical race sedí závodníkům, kteří jsou na svém paddleboardu obratní a umějí ho skvěle ovládat.

Poslední, avšak neméně důležitou disciplínou je long distance, tedy závod na dlouhou trať. Závodí se převážně na přímé trati, která vede z místa A do místa B, ale může být koncipována i jako několik velkých okruhů, což většinou záleží na tom, na jaké vodní ploše jsou závody pořádány. Pro OPEN kategorii mívají závody long distance 8 – 15 km, pro HOBBY závodníky bývá trať zkrácená na 5 – 8 km. Long distance vyhovuje spíše sportovcům – vytrvalcům.

 

Jak se závodí v zahraničí?

Pro ty, kterým se zdá domácí konkurence malá, mohou vyrazit na závody do zahraničí. Mezi ty nejznámější patří závody Euro Tour, kterých se zúčastňují ti nejlepší závodníci z celé Evropy i světa. Jedna ze zastávek celé tour v roce 2021 je i v Praze a nabízí jedinečnou možnost zapádlovat si v centru našeho hlavního města.

Kromě tzv. otevřených závodů, kterých se může zúčastnit prakticky každý, je stejně jako v jiných sportech pořádáno i mistrovství světa, kam jednotlivé státy posílají své nejlepší závodníky, aby je reprezentovali. Náš týmrajdr Ondra měl tu čest reprezentovat Českou republiku na MS v Číně v roce 2019.

 

Není to jen o medailích

Samozřejmě každý závod má své vítěze a poražené. A jak se říká, není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a především si samotný závod i jeho atmosféru užít. Jen tak získáte další cenné zkušenosti a zážitky. Pokud nechcete zrovna závodit, stejně přijďte alespoň zafandit. Závody, alespoň pokud se bavíme o těch tuzemských, nejsou jen o sportovních výkonech, ale nabízejí toho mnohem více. Jednak si na nich můžete otestovat prkna různých typů a značek, a zjistit tak, co vám nejvíce vyhovuje. Můžete se zúčastnit nějakého toho workshopu a zlepšit tak svoje paddleboardové dovednosti. Ale hlavně strávíte čas u vody na zajímavých místech, kde poznáte spoustu SUPer lidí.

 

V případě, že by vás myšlenka účasti na některém paddleboardovém závodě zaujala, můžete v rámci přípravy využít naši nabídku tréninků pádlování.

 

Díky za pozornost a pádlu zdar!

Ondra & Baru

 

Foto: Martin Hladík - MČR v paddleboardingu 2020 - Česká federace stand up paddle

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli