Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Radíme vám
  4. JAK NESÁHNOUT PŘI VÝBĚRU PADDLEBOARDU VEDLE?
02.11.2020
Radíme vám

JAK NESÁHNOUT PŘI VÝBĚRU PADDLEBOARDU VEDLE?

Čtete-li tento článek, pravděpodobně uvažujete o koupi paddleboardu a v nepřeberné množství, které trh nabízí, si nedokážete vybrat. Nezoufejte, my vám pomůžeme! Abychom vám výběr co nejvíce zjednodušili, sepsali jsme pro vás pár užitečných informací.

 

Pevný nebo nafukovací?

Nejprve je třeba si říct, jak a k čemu chcete paddleboard používat. Říkáte si „To je přeci jasné, k pádlování na vodě“. Ovšem není pádlování jako pádlování. Někdo dává přednost spíše rekreačnímu využití paddleboardu, jiný by si rád pořádně zasportoval. Výrobci paddleboardů se snaží vyhovět všem, proto existuje několik druhů paddleboardů. V zásadě si můžeme paddleboardy rozdělit do dvou základních skupin: pevné a nafukovací.

Pevné paddleboardy mají svůj jasně stanovený neměnný tvar. Nejčastěji se jedná o laminátové SUPy vyplněné polystyrenovým jádrem, ale můžeme se setkat i s dutými karbonovými nebo celodřevěnými boardy. Vzhledem k použitým materiálům pevná prkna na vodě dobře kloužou a jezdci tak na nich dosahují vyšší rychlosti. Nevýhodou pevných boardů je jejich neskladnost a náročnost na přepravu. 

Nafukovací paddleboardy bývají někdy označované také jako iSUP. Většina z nich je vyrobena tzv. drop-stitch technologií, kdy jsou dvě vrstvy materiálu spojené tisíci paralelních vláken. Jejich nespornou výhodou je fakt, že je můžete vyfouknout, složit a pohodlně přepravit kam chcete. Opětovné nafouknutí pomocí ruční či elektické pumpy pak není vůbec složité. Dalším plusem nafukovacích paddleboardů je jejich nižší pořizovací cena.

 

Jaký tvar paddleboardu zvolit?

Tvar SUPů závisí především na tom, k čemu jsou určené. Nejobsáhlejší kategorií jsou bezpochyby univerzální paddleboardy, někdy nazývané také jako allroundové. Jedná se o všestranně využitelné paddleboardy, které vynikají zejména svojí stabilitou. Neztratíte se na nich na řece, rybníku, jezeře ani u moře. Zábavu si na nich užijí jezdci všech úrovní, ale doporučujeme je hlavně začátečníkům. Na větších univerzálních paddleboardech navíc můžete pádlovat i ve dvojicích. 

Další velmi oblíbenou kategorii tvoří paddleboardy turistické, v angličtině označované jako touring. Tvar těchto prken je užší a více do špičky, čímž pádem mají lepší jízdní vlastnosti. Na druhou stranu jsou tyto boardy méně stabilní, ale aspoň vás více donutí zapojovat při pádlování střed těla, tedy hluboký stabilizační systém. Samozřejmostí u paddleboardů z této kategorie by mělo být elastické lanko na přídi paluby, které slouží k připevnění věcí. S turistickým paddleboardem tak klidně můžete vyrazit na celodenní výlet.

Kdo si chce na paddleboardu hlavně pořádně zapádlovat a zlepšit svoji výkonnost, měl by se zajímat především o sportovní paddleboardy, neboli race. Prkna z této kategorie jsou sice nejužší a nejméně stabilní, ale za to velmi rychlá. Sportovní SUPy jsou vyvinuty tak, aby je bylo možné nafouknout až do tlaku 26 PSI, proto jsou opravdu tvrdé a svými vlastnostmi velmi podobné paddleboardům pevným. Pro závodníky, kteří se vyhýbají pevným prknům, by měl být sportovní iSUP jasná volba.

Ne každý ale holduje pádlování jako takovému. Ti z vás, kteří chcete paddleboard používat spíše jako nástroj ke cvičení na vodě, zaujmou paddleboardy označované jako yoga nebo fitness. Jedná se o široké SUPy, které nemusí mít vždy klasický paddleboardový tvar, ale mohou být i obdélníkové. Po celé své vrchní části mývají protiskluzovou vrstvu a chybí jim středové madlo na přenášení, aby se vám na nich pohodlně cvičilo. Díky tréninku na vodě se při každém cvičení více zapojuje hluboký stabilizační systém, což je v době sedavých zaměstnání velký benefit.

Říkáte si, že paddleboarding je pro vás moc individuální sport? Opak může být pravdou, pokud máte týmový paddleboard. Jedná se o SUPy, které nejsou určené pro jednotlivce, ale zábavu si na nich užijete s celou rodinou, přáteli a dokonce i domácími mazlíčky. Takové paddleboardy jsou dostatečně dlouhé a široké, aby na nich mohlo jet několik jezdců najednou. Pádlování ve více lidech na jednom boardu je skvělá aktivita např. na teambuildingy nebo letní tábory.

Když fouká vítr, ovládat paddleboard pouze pomocí pádla se občas zdá být nadlidský úkol. I na to výrobci mysleli a přišli s variantou tzv. windSUPů. Jde o prkna, na které si můžete v případě potřeby přidělat windsurfovou plachtu a prohánět se po vodě za pomoci větru. Do středu takových paddleboardů lze přidat ještě jednu ploutev (fin), aby se vám na nich dobře držel směr.

Všechny výše zmíněné kategorie nafukovacích paddleboardů jsou primárně určené na hladkou vodu. Pokud chcete sjíždět na SUPu divokou řeku, doporučujeme se ohlížet po paddleboardech s označením river. Tato prkna bývají širší, tudíž poskytují jezdci dobrou stabilitu, která je do rozdivočelé vody potřeba. Často jsou také kratší, aby se jezdci lépe ovládaly. Navíc mývají více než jednu středovou ploutev, díky tomu lépe drží požadovaný směr.

S prkny z poslední kategorie se v našich středozemských podmínkách nesetkáte, ale určitě je nechceme opomenut. Jedná se o takzvané SUPsurfy. Jsou to prkna určená do vln na moři. Bývají krátká, aby na nich jezdec mohl být stejně obratný jako na klasickém surfu.

 

Proč by děti měly mít svůj vlastní paddleboard?

V tomto odstavci bychom se chtěli samostatně věnovat dětským paddleboardům, které bývají často opomíjené. Rodiče si myslí, že k tomu aby si celá rodina užila zábavu na vodě, jim stačí jedno prkno pro všechny. Bohužel pro děti jsou dospělácké boardy naprosto nevhodné. Dětem se velmi špatně ovládají, jelikož jsou pro ně velké a těžké. Křivý si na nich záda, protože pokud si stoupnou na střed paddleboardu, špatně dosáhnou pádlem přes jeho okraj do vody a uklánějí se. S tím samozřejmě souvisí i to, že mají špatnou techniku pádlování, jízda je pomalá a na paddleboardu je to pak nebaví. 

V neposlední řadě musíme zmínit i to, že velká prkna jsou pro děti až příliš stabilní, proto na nich nemusí tolik udržovat balanc. To se možná na první pohled zdá jako výhoda, ale jak děti porostou, bude pak pro ně pádlování čím dál těžší.

 

Technické parametry paddleboardů

Když už víte s jakými druhy paddleboardů se můžete setkat a po čem se poohlížet, aby paddleboard splňoval vaše očekávání, je na čase zaměřit se na technické parametry jednotlivých modelů. Pokud si kupujete paddleboard, měli byste věnovat pozornost tomu, jakou má nosnost. Pokud má paddleboard maximální nosnost 80 kg, neznamená to, že pod 81 kg půjde ke dnu, ale pod těžším jezdcem se více ponoří a prohne, čímž ztratí své jízdní vlastnosti. Prkno tak bude pomalé a špatně ovladatelné.

Z hlediska vlastností paddleboardu je pro jezdce důležitá i jeho šířka, která má vliv na stabilitu prkna. Obecně platí, že čím širší prkno tím stabilnější. Šířka boardů na ježdění se pohybuje zhruba od 20 do 35 palců. Na širší, stabilnější prkno se vám bude lépe nastupovat, nebudete muset při jízdě tolik vyvažovat balanc, ale na druhou stranu budete ztrácet na rychlosti. Zkušeným jezdcům tedy doporučujeme užší prkna, na kterých pro ně bude jízda zábavnější.

Chcete-li s paddleboardem cestovat, převážet ho na kole nebo přenášet v batohu na zádech, měla by vás zajímat jeho hmotnost. S vývojem nových technologií se na trhu objevují stále lehčí SUPy, které mají také tu výhodu, že se díky své nízké hmotnosti lépe ovládají i na vodě.

 

Pevně věříme, že vám tento náš článek pomohl vytvořit si představu o tom, jaký paddleboard je pro vás ten pravý. Pokud si výběrem stále nejste jistí, neváhejte se na nás obrátit. Prkna z naší nabídky si můžete přijít osobně prohlédnout do našeho showroomu. Pokud nemáte zrovna cestu kolem, rádi odpovíme na vaše dotazy ohledně paddleboardů telefonicky nebo emailem.

 

Díky za pozornost a pádlu zdar!

Ondra & Baru

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli