Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Radíme vám
  4. DĚTI A PADDLEBOARDING
14.12.2020
Radíme vám

DĚTI A PADDLEBOARDING

Na dětské paddleboardy už jsme se krátce zaměřili v našem článku Jak nesáhnout při výběru paddleboardu vedle. Přesto si ale myslíme, že si toto téma zaslouží svůj vlastní samostatný článek. Proč? To se hned dozvíte.

 

Proč by děti měly mít svůj paddleboard?

MČR v paddleboardingu - foto: Martin HladíkNechali byste vaše dítě jezdit na dospěláckém kole? Asi ne, s největší pravděpodobností by ani nedosáhlo na šlapky. A co lyže, ty kupujete svému dítěti stejně dlouhé, jako máte vy? Říkáte, že ne, protože by pro něj byly moc těžké na nošení i na ovládání? Tak si představte, že s paddleboardy je to v podstatě to samé. Dospělácká prkna jsou pro děti moc velká, tudíž se jim s nimi ve vodě špatně manipuluje a na souši je neunesou. Paddleboarding by měl jezdci přinášet především radost z jízdy po vodě. Ale copak takový kluk nebo holka můžou mít radost, když se dřou s neúměrně velkým prknem?

Ale nejde jen o nepraktičnost velkých boardů pro děti. Čím větší paddleboard dítě má, tím více se musí pro každý záběr natáhnout za jeho okraj do vody. To způsobuje nesprávné postavení těla a děti si tak osvojí špatné pádlovací návyky.

Možná chcete namítnout, že větší paddleboardy jsou pro děti alespoň dostatečně stabilní. Ale opravdu toto tvrzení znamená výhodu? Paddleboarding je skvělý sport pro posilování hlubokého stabilizačního systému, jelikož při pohybu na vodě musíte vyvažovat balanc. Když budou mít vaše děti ale moc široké prkno, nebudou muset hluboký stabilizační systém zapojovat a vnitřní svaly si neposílí. To jim ovšem, jak postupně k velkému prknu dorostou, bude chybět, a z prkna budou později padat.

 

Kdy je vhodné začít s dětmi pádlovat?

Odpovědět na tuto otázku si musí především sami rodiče. Podle našeho názoru, by měly děti nejdříve umět plavat, než se samy postaví na paddleboard. I v takovém případě ale považujeme za nezbytnost, aby děti při jízdě na SUPu používaly bezpečností leash, záchrannou vestičku, popřípadě i floater na pádlo. Pokud se sami necítíte na to, učit vše dítě na paddleboardu, není nic jednoduššího, než se s námi domluvit na nějaké té lekci.

 

Jaká je nabídka dětských paddleboardů?

Nabídka dětských paddleboardů sice není tak široká, jak je tomu u paddleboardů pro dospělé, i přes to ale je z čeho vybírat. Na trhu najdete univerzální dětské paddleboardy, na kterých si užijí zábavu všichni kluci i holky, protože jsou lehké a dobře ovladatelné. Pro zkušenější děti, které třeba pomýšlí i na nějaké ty závody, bychom doporučili dětské závodní paddleboardy, neboť mají o něco lepší jízdní vlastnosti.

 

Ať už se dětem rozhodnete koupit jakýkoliv paddleboard, doufáme, že si na něm užijí poustu zábavy a jízdu po vodě si zamilují, stejně jako my.

 

Díky za pozornost a pádlu zdar!

Ondra & Baru

 

Foto: Martin Hladík - MČR v paddleboardingu 2020 - Česká federace stand up paddle

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli