Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Radíme vám
  4. CO JE TO PADDLEBOARDING?
02.11.2020
Radíme vám

CO JE TO PADDLEBOARDING?

Paddleboarding je sportovně rekreační aktivita, při kterém se jezdec stojící na prkně, tedy paddleboardu, pohybuje vpřed za pomoci pádla. Pro paddleboarding se někdy používá také zkrácené označení SUP (z anglického Stand Up Paddle – tedy pádlování ve stoje). 

 

Něco málo z historie

Dnes už asi těžko rozluštíme, kdo jako první na světě použil něco jako paddleboard. Pádlování ve stoje na plovoucím prkně se v různých kulturách vyskytuje v nějaké formě už tisíce let. Moderní paddleboarding má své kořeny na Havaji. Tam si instruktoři surfování vzali pádla a postavili se na svá surfová prkna, aby měli lepší přehled o surfařích ve vodě. Existují však i různé jiné teorie o tom, jak paddleboarding vznikl.

Dnes už tato aktivita není jen pro jezdce na vlnách, ale paddleboardingu se věnují i lidé ve vnitrozemí - na řekách, jezerech atd. Na vzestupu je tento sport od roku 2007, kdy se rozšířil nejprve mezi veřejností v Americe a později i na dalších kontinentech. V České republice jsou paddleboardy k dostání od roku 2009. Vznikla zde i Česká federace SUP, která sdružuje jezdce z celé republiky, pořádá pro ně závody a šíří u nás paddlebordovou osvětu.

 

Malí, velcí, tlustí, tencí – všichni mohou pádlovat

Paddleboarding se mezi lidmi těší stále větší oblibě. A není divu, je to aktivita vhodná úplně pro každého! Pádlovat na paddleboardu můžou všichni od dětí až po seniory, stačí mít to správné vybavení. V dnešní době se vyrábí prkna různých délek a šířek, tak aby svými vlastnostmi uspokojila širokou veřejnost. Jsou boardy rychlejší, vhodnější pro aktivní sportovce, kteří berou paddleboarding jako plnohodnotný sport, díky kterému si chtějí zlepšit svoji fyzičku a zformovat postavu. Stejně tak existují i prkna pro rekreační jezdce, kteří si chtějí při pádlování na vodě hlavně užít kopu srandy a odreagovat se. 

Paddleboarding nediskriminuje ani hendikepované. Češi jako první na světě vyrobili tzv. parapaddleboardy – speciálně upravené boardy pro tělesně postižené. Obecně se stále více setkáváme s různými úpravami paddleboardů. Někteří jezdci příliš neholdují pádlování ve stoje, a proto se začali k paddleboardům dodávat i kajakové sedačky. Sedačku jednoduše připojíte k prknu, sednete si do ní a po vodě se pak pohybujete pomocí kajakového pádla. Existují také paddleboardy, které nabízejí windsurfovou nebo foilovou úpravu, ale o tom až jindy.

 

Co vám může paddleboarding nabídnout?

Možná si kladete otázku, proč se stal paddleboarding tak oblíbeným? Ze sportovního hlediska se jedná určitě o jednu z nejlepších aktivit pro zpevnění středu těla a posílení hlubokého stabilizačního systému. Máte-li správně široké prkno, které odpovídá vaší konstituci a dovednostem, při jízdě na něm často nevědomě posilujete svaly, o kterých možná ani nevíte, že je máte. Proto si řada sportovců volí SUP jako doplňkový sport. 

Paddleboarding je velmi oblíbený nejen u sportovců, ale také mezi cestovateli a dobrodruhy. Na paddleboardu se lze dostat na místa, kam byste suchou nohou jen těžko došli. Můžete na něm navštívit různé ostrovy na řekách, jezerech či v blízkosti mořského pobřeží. Už vás nemusí zajímat lodní jízdní řády a sami se po vodě dostanete, kam chcete. Vždy je u toho ale potřeba dbát na bezpečnost.

Nejste-li ani sportovec, ani dobrodruh, neznamená to, že vás paddleboarding neosloví. Při jízdě na paddleboardu jde především o zábavu. Můžete na něm vyrazit třeba na řeku s partou kamarádů, a pokud voda dostatečně teče, nemusíte ani moc pádlovat. Na paddleboardu můžete jezdit s Vašimi dětmi a čím dál více lidí na něm jezdí i se svými domácími mazlíčky. Nemáte-li zrovna chuť pádlovat, můžete se na vodě jen tak opalovat, cvičit na paddleboardu jógu nebo z něj skákat do vody, prostě co vás zrovna napadne. 

 

Závěrem

My milujeme paddleboarding zejména pro svobodu, kterou lidem tento vodní sport nabízí. Vodní plochy nemají otevírací dobu, a tak si můžete jít zapádlovat, kdykoliv se vám zachce. Věřte, že si u toho vyčistíte hlavu a skvěle se odreagujete. Navíc pádlovat se dá v létě i v zimě. Nikdy není špatného počasí, pouze špatně oblečeného jezdce.

Pokud jsme vás tímto článkem navnadili pro pádlování ve stoje, mrkněte do našeho e-shopu, kde najdete prkna všech kategorií. Samozřejmě se na nás neváhejte kdykoliv obrátit, pokud potřebujete pomoct s výběrem toho pravého nářadí pro pádlování ve stoje přímo pro vás.

 

Díky za pozornost a pádlu zdar!

Ondra & Baru

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli